Cik droša ir mūsu galvaspilsēta
Added: 15.08.2013.

Iedzīvotāji par nedrošāko pilsētu uzskata Rīgu


Divi no trīs jeb 67% aptaujāto par nedrošāko no Latvijas lielākajām pilsētām pēc iedzīvotāju skaita uzskata Rīgu, liecina drošības kompānijas GRIFS AG internetā veiktā aptauja. Ievērojami mazāk respondentu jeb katrs piektais, par bīstamāko pilsētu uzskata Daugavpili, bet par trešo nedrošāko - Jelgavu.

Skaidrojot pētījuma rezultātus, GRIFS AG valdes loceklis Ainars Bundulis uzsver: "Rīga ir dzīvesvieta un darba vieta lielai daļai Latvijas iedzīvotāju. Nav noslēpums, ka reģionos ne vienmēr ir iespējams atrast labu darbu ar stabilu atalgojumu. Daudzi vai nu dodas strādāt uz ārzemēm, vai pārvācas uz Rīgu labākas dzīves meklējumos. Katru gadu Rīgā palielinās arī tūristu skaits, tāpēc nav pārsteigums, ka vislielākais negodprātīgo personu īpatsvars ir tieši galvaspilsētā."

Rīga ir nedrošākā pilsēta Latvijā arī pēc Iekšlietu ministrijas Informācijas centra publiskoto pārskatu datiem. Pērn gandrīz 50% no Latvijā reģistrētajiem noziegumiem ir notikuši Rīgā - 21 579 no 49 905.

Par piekto nedrošāko pilsētu iedzīvotāji atzīst Jēkabpili. Tikai 2% aptaujāto Jūrmalu, Ogri un Rēzekni minējuši kā bīstamākās vietas. Savukārt kā drošākās Latvijas lielās pilsētas novērtētas Valmiera, Ventspils un Liepāja. Kopumā tikai procents respondentu tās uzskata par potenciāli draudīgām.

Pēc Iekšlietu ministrijas oficiālajiem datiem otrā bīstamākā pilsēta Latvijā ir Daugavpils, kurā pērn reģistrēti 1810 noziegumi, trešā bīstamākā pilsēta ir Jelgava ar 1529 reģistrētiem noziegumiem, tai seko Ventspils ar 1092 reģistrētiem noziegumiem. Ar 1062 pārkāpumiem pērn Liepāja ierindojās piektajā vietā, savukārt Jūrmala ar 891 - sestajā. 2012. gadā Rēzeknē ir reģistrēti 707 noziegumi ierindojot to septītajā vietā, bet astotā pilsēta, pēc paveikto noziegumu skaita, ir Ogre - 687. 2012. gada Latvijā reģistrēto nozieguma TOP 10 noslēdz Jēkabpils ar reģistrētiem 673 noziegumiem un Valmiera, kurā gada laikā paveikti 642 noziegumi.

“Cilvēku viedokli par kādu vietu bieži veido personīgā pieredze vai kāda cita stāstītais. Cilvēkiem ir izveidojušies stereotipi, kurus ir sarežģīti aizstāt ar šā brīža oficiālajiem statistikas datiem. To lieliski var redzēt salīdzinot aptaujas datus ar oficiālo informāciju. Iedzīvotāji par nedrošākajām pilsētām uzskata Rīgu, Daugavpili un Jelgavu, kas sakrīt ar oficiālajiem statistikas datiem. Savukārt Ventspils un Liepāja, kuras iedzīvotāji uzskata par valsts drošākajām pilsētām, pēc paveikto nozieguma skaita ierindojas oficiālās statistikas augšgalā.” saka GRIFS AG valdes loceklis Ainars Bundulis.

Drošības eksperti atgādina, ka aplaupīšanas iespējamību var mazināt, ievērojot dažus vienkāršus drošības pamatprincipus - nelielīties ar lietām, kas atrodas mājās, neatstāt tās labi redzamās vietās, ejot prom no mājokļa aizvērt logus un aizslēgt durvis. Profesionāliem ļaundariem arī nikns mājas sargs nebūs šķērslis. Laiku iespējams iegūt ierīkojot apsardzes sistēmu tādējādi mazinot potenciālo zaudējumu apmēru. Piesardzība nepieciešama ne tikai mājokļa, bet arī personīgās drošības kontekstā publiskās vietās. Piemēram, diennakts tumšajā laikā ieteicams izvēlēties drošākos maršrutus un, pamanot potenciāli bīstamus cilvēkus, pāriet ielas otrā pusē. Dārgas rotaslietas arī labāk atstāt ballei nevis nesāt ikdienā uz ielas.

Interneta aptaujā, kas tika veikta jūnija beigās, piedalījās 531 respondents vecumā no 18 - 64 gadiem.

Aptaujā iedzīvotājiem tika lūgts novērtēt, kura ir nedrošākā pilsēta no 10 lielākajām Latvijas pilsētām pēc iedzīvotāju skaita.

 
Papildu informācija:
Inese Artemjeva
GRIFS AG iekšējās un ārējās komunikācijas speciāliste
inese.artemjeva@grifsag.lv, 67813710
News: