Likumdošana
Added: 20.06.2013.

2013. gada 01. aprīlī stājās spēkā grozījumi Krimināllikumā kuri paredz būtiskus soda samazināšanu par mantiskiem noziedzīgiem nodarījumiem - tādiem kā zādzības, krāpšana. Kā šie likuma grozījumi ietekmē kriminogēno situāciju šobrīd un kāda varētu būt ietekme ilgtermiņā?
 

Pēdējie grozījumi Krimināllikumā, attiecībā uz mantiskiem noziegumiem, galvenokārt ir vērsti uz esošās situācijas uzlabošanu cietumos (t.i. ieslodzīto skaita samazināšanu šobrīd un nākotnē), un tiesībsargājošo iestāžu darba atslogošanu. Faktiski šādi tiek mēģināts risināt budžeta problēmas uz sabiedriskās drošības rēķina.

Tiesību un soda sistēmas vispārpieņemti principi ir soda neizbēgamība un soda neatliekamība - t.i. sods tiek piemērots pēc iespējas īsākā laikā pēc nodarījuma. Diemžēl attiecībā uz sīkām zādzībām, un zādzībām kopumā, šobrīd noziedznieki var justies nesodīti, un izmaiņas Krimināllikuma padarīs šo sajūtu vēl lielāku. t.i., noziedznieki neriskēs nokļūt cietumā par zādzībām, bet varēs " tikt cauri" ar piespiedu darbu un naudas sodiem. Attiecīgi, virknei cilvēku, īpaši narkomāniem, recidīviem zagļiem un noziedzniekiem, var rasties pārliecība, ka var turpināt veikt zādzības, neriskējot ar brīvību.

Pieņemtie likumu grozījumi neradīs noziedzības vilni uzreiz, bet sekas būs jūtamas gada vai divu griezumā - kad jaunie likumi tiks pilnībā piemēroti. No vienas puses, iespējams tie atslogos tiesu darbu, un paātrinās izmeklēšanu un procesu par zādzībām. No otras puses, pēc gada varētu būt jūtamas sekas - brīvībā nonākušo vai arī par zādzībām sodu nesaņēmušo noziedznieku visatļautības sajūta - attiecīgi zādzību pieaugums. Šāds vilnis visvairāk varētu skart tirdzniecības uzņēmējus, kā arī sakaru un enerģētikas nozari, dēļ krāsaino metālu zādzībām.

Negatīvi vērtējams fakts, ka samazināti arī sodi par krāpšanām - tas ir sevišķi aktuāli tieši tagad, jo 2014. gadā notiks pāreja uz EIRO, un iespējams krāpšanu straujš pieaugums. Krāpnieki var nodarboties gan ar viltotas naudas izplatīšanu, gana arī apkrāpt cilvēkus par valūtu maiņas kursiem izmantojot pāreju no Latiem uz Eiro, kā arī izmantot faktu, ka cilvēki neatpazīst Eiro banknotes.


Raivis Terinks
SIA "Koblenz Drošība" Valdes priekšsēdētājs
News: