Aptauja: tikai 8% iedzīvotāju svarīgi, lai apsardzes kompānija maksā nodokļus
Pievienots: 13.12.2013.

Aptauja: tikai 8% iedzīvotāju svarīgi, lai apsardzes kompānija maksā nodokļus

 
Iedzīvotāji pavirši izvēlas apsardzes pakalpojumu sniedzējus, apdraudot sava mājokļa un ģimenes drošību, noskaidrots drošības kompānijas GRIFS AG internetā veiktajā aptaujā. Tikai pusei aptaujāto svarīgi, lai apsardzes uzņēmumam būtu licence apsardzes darbībai, vien 8% būtiski, ka tas maksā nodokļus. Vairāk nekā 80% iedzīvotāju cenu minējuši kā svarīgāko atlases kritēriju. Tomēr, kā norāda GRIFS AG vadītājs Ainars Bundulis, nepietiekamas cenas izvērtēšanas dēļ var nākties vairākkārt pārmaksāt par “lēto” drošības pakalpojumu.
 
Apsardzes biznesā, tāpat kā jebkurā citā nozarē, ir nepieciešamas noteiktas zināšanas un prasmes, lai varētu sniegt pakalpojumu. Medicīnā tam apliecinājums ir izglītības dokuments, autovadītājam – autovadītāja apliecība, savukārt drošības biznesā – licence apsardzes darbībai. Tieši tāpēc A.Bundulis vērš uzmanību uz aptaujā atklāto - katram otrajam neinteresē, vai drošības kompānija drīkst sniegt apsardzes pakalpojumus. Lai iegūtu profesionālu un drošu pakalpojumu, ieteicams pārbaudīt licences numuru, kā arī noskaidrot, cik ilgi uzņēmums jau darbojas nozarē. “Prātīgi būtu izvēlēties uzņēmumu, kuram ir vismaz piecu gadu pieredze, jo tas būs apliecinājums pakalpojuma kvalitātei,” iesaka A. Bundulis. Tāpat viņš uzsver, ka pirms līguma parakstīšanas jānoskaidro, par kādu summu apdrošināta civiltiesiskā apsardzes uzņēmuma atbildība, kas svarīgi vien 18% respondentu. Latvijā noteiktās civiltiesiskās atbildības apmērs apsardzes kompānijām ir 100 000 latu, bet tikai dažiem nozares uzņēmumiem tas ir ievērojami lielāks, piemēram, GRIFS AG civiltiesiskā atbildība ir 3 miljoni eiro gadā. “Civiltiesiskās apdrošināšanas apmērs kļūst būtisks gadījumos, ja apsardzes uzņēmuma neizdarības rezultātā klientam rodas zaudējumi. Tas nozīmē - ja apsardzes uzņēmuma civiltiesiskā apdrošināšanas summa ir 100 000 latu, bet kaitējums mājoklim ir 200 000 latu, tad atlīdzībā vairāk par 100 000 latiem nevarēs saņemt,” skaidro drošības eksperts.
 
Gandrīz katram desmitajam neuztrauc, vai apsardzes uzņēmums maksā nodokļus, kas A.Bunduļa vērtējumā liecina par to, ka cilvēki neaizdomājas par šādas prakses atbalstīšanas sekām: “Izvēloties apsardzes kompāniju, kas nemaksā nodokļus, klients iegūst apsardzes pakalpojumu un tajā pašā laikā uztur negodīgo uzņēmēju, samazinot naudas daudzumu, kas aiziet valstij – medicīnas pakalpojumiem, pensijām, bezdarbnieku pabalstiem un izglītībai. Faktiski tā mēs apdalām paši sevi un savu ģimeni.”
 
Kā vienu no būtiskākajiem aspektiem, izvēloties apsardzes kompāniju, iedzīvotāji min cenu. GRIFS AG vadītājs piekrīt, ka tā ir svarīga, tomēr, izvērtējot piedāvājumus, jāpievērš uzmanība, kādi ir uzņēmuma resursi, lai pakalpojums neizrādītos krietni dārgāks, nekā plānots. Pirms parakstīt līgumu ieteicams no drošības kompānijas noskaidrot, vai tai ir sava pults, mobilās grupas, tehniskie darbinieki, kas veic signalizācijas uzstādīšanu un uzturēšanu. Ja uzņēmums izmanto apakšuzņēmējus, tad tā darbība ir ļoti atkarīga no piegādātājiem un viņu darba kvalitātes. Lai nepārmaksātu par pakalpojumu, kas ir nepiemērots mājoklim, ieteicams apzināt savas vajadzības un konsultācijās ar apsardzes uzņēmuma pārdošanas speciālistiem noteikt optimālo drošības risinājumu.
 
„Reaģēšanas laiks ir viens no biežāk izmantotajiem mārketinga trikiem apsardzes nozarē, taču tieši tāpēc mājokļa saimnieki var pieprasīt no apsardzes uzņēmumiem GPS izdrukas, kas apliecina, vai apsardzes uzņēmums spēj izpildīt solīto un ierodas laikā,” norāda drošības kompānijas vadītājs, uzsverot, ka pierādījumi jāprasa vēl pirms līguma parakstīšanas. Tāpat par reaģēšanas laiku ļauj spriest automašīnu skaits un to atrašanās vieta, līdz ar to ieteicams precizēt, kur atrodas mājoklim tuvākā apsardzes firmas automašīna un vai tiek paredzēti papildus resursi, ja uzņēmumam vienlaicīgi ir vairāki izsaukumi.
 
Lai pārliecinātos, ka apsardzes uzņēmuma stāstītais atbilst patiesībai, ieteicams apjautāties draugiem un paziņām par viņu pieredzi, noskaidrojot, vai bijušas trauksmes, sistēmu problēmas, cik ātri pakalpojuma sniedzējs reaģē, kā arī – kāda ir komunikācija ar kompāniju. No aptaujas dalībniekiem tikai puse uzskata par vajadzīgu noskaidrot citu pieredzi.
 
„Kā parāda aptaujas rezultāti un ko arī novērojam ikdienā, klienti vēlas maksāt pēc iespējas mazāk,” stāsta Drošības Nozares Kompāniju Asociācijas (DNKA) valdes priekšsēdētājs Arnis Marcinkēvičs. Viņš uzsver, ka aizdomīgi zema cena visbiežāk nozīmē negodīgas komercprakses īstenošanu. A.Marcinkēvičs atzīmē, ka Latvijā darbojas vairāk nekā 500 dažādas apsardzes kompānijas un par lielas daļas godprātību var šaubīties, līdz ar to pārdomāta mājokļa apsardzes pakalpojuma sniedzēja izvēle ir svarīga. Viņš aicina rūpīgi izvērtēt vairākus piedāvājumus, analizējot ne tikai cenu, paziņu atsauksmes, bet arī pārbaudot citu informāciju. Piemēram, papildus iepriekš minētajam uzskaitījumam ieteicams iepazīties ar apsardzes uzņēmuma darbinieku atlases sistēmu, jo ir būtiski saprast, kā tiek izvēlēti cilvēki, kuri sargās īpašumu. Tāpat par procesu sakārtotību liecina tas, ka ir ieviesti un uzņēmumā darbojas kvalitātes standarti.
 
A.Marcinkēvičs piebilda, ka diemžēl pakalpjumu pircējiem ir grūti izvērtēt dažādos piedāvājumus, jo nozare nav caurspīdīga, un tajā pašā laikā pauda: “Ceru, ka jau drīzumā tiks ieviests vienots apsardzes uzņēmumu reģistrs, kur būs pieejama informācija par visiem komersantiem.”
 
Interneta aptaujā, kas tika veikta jūnija beigās, piedalījās 531 respondents vecumā no 18 - 64 gadiem.
 
Drošības kompānija GRIFS AG dibināta 2002.gadā, un pēc apgrozījuma šobrīd ir otrs lielākais šīs nozares uzņēmums Latvijā. GRIFS AG ir vienīgais Latvijas kapitāla apsardzes uzņēmums, kas darbojas visās trijās Baltijas valstīs, ar 1600 darbiniekiem un ar vairāk nekā 10000 fiziskās un tehniskās apsardzes objektiem. Apsardzes kompānija GRIFS AG jau kopš tās izveidošanas ir mērķtiecīgi ieņēmusi un nostiprinājusi līdera pozīcijas tirdzniecības vietu apsardzē.

Drošības Nozares Kompāniju Asociācija dibināta šī gada 25.jūnijā un tās galvenais mērķis ir sekmēt ilgtspējīgas apsardzes nozares attīstību, kas balstās uz godīgu un taisnīgu konkurenci, kā arī spēkā esošo normatīvo aktu ievērošanu. Organizācijas dibinātāji ir vadošie apsardzes nozares uzņēmumi AS G4S Latvia un SIA Grifs AG.


Papildu informācija:
Inese Artemjeva
GRIFS AG iekšējās un ārējās komunikācijas speciāliste
inese.artemjeva@grifsag.lv, 67813710

Aktualitātes: